Decyzja: kupujemy mieszkanie!
Kupujemy mieszkanie – notariusz, negocjacje i inne…
Podobno największy boom i największy dołek w branży mieszkaniowej mamy już za sobą, a rynek pierwotny i wtórny zmierza ku stabilności. Co to oznacza zarówno dla kupujących i sprzedających? Trochę więcej komfortu, że nie trzeba już podejmować decyzji pod wpływem chwili, emocji czy na zasadzie łapania okazji.
Prześledźmy zatem po kolei, co nas czeka w procesie zakupu mieszkania ze szczególnym uwzględnieniem strony finansowej całego przedsięwzięcia.
Nosząc się z zamiarem zakupu mieszkania, na ogół wiemy, jaka lokalizacja nas interesuje: centrum miasta, obrzeża czy też miasta ościenne przy dużych aglomeracjach. To z kolei w większości determinuje, czy będzie to mieszkanie z rynku wtórnego (jeśli upieramy się przy centrum) czy też przeglądamy oferty deweloperów.
Na co zwrócić uwagę w jednym i w drugim przypadku? Na cenę! Oprócz lokalizacji, usytuowania względem stron świata, powierzchni, rozkładu itp. zdajmy sobie sprawę, że obecnie wszystkie ceny podlegają negocjacjom. Jeśli więc deweloper oferuje nam mieszkanie już w cenie promocyjnej, pamiętajmy, że zapas na pewno jeszcze jest i warto z niego skorzystać. Nie zawsze będzie to nominalna obniżka ceny, ale argumentem, który ma nas przekonać do zakupu mieszkania, może być dodatkowe miejsce parkingowe lub wykończenie w cenie mieszkania. Nawet jeśli z takiej oferty skorzystamy tylko częściowo, na pewno warto.
Kredyty na mieszkanie dotyczą większości osób kupujących, ale nie będziemy o nich tu pisać. Od czasu zawirowań z frankiem szwajcarskim to temat zdecydowanie drażliwy.
Warto również zwrócić uwagę na sprawy związane z podpisaniem aktu notarialnego na zakup mieszkania, czyli wizytą u notariusza. Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, sprawa jest o tyle prosta, że sami wybieramy kancelarię notarialną. Według jakiego klucza szukać? Lokalizacji i opinii o notariuszu. Jeśli nasze przyszłe mieszkanie jest w Warszawie na Mokotowie, szukamy notariusz Mokotów, wybieramy kilka kancelarii i sprawdzamy opinie na ich temat. Co jest ważne? Chyba sprawność i organizacja obsługi, bo ceny za w miarę standardową usługę jaką jest akt notarialny na zakup mieszkania, wyglądają na ogół podobnie. Jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera, możemy skorzystać z oferty notariusza, z którym współpracuje deweloper lub oczywiście szukać innego.
A co z aranżacją i wykończeniem mieszkania?
Mamy tu wiele możliwości: od samodzielnego projektowania, wyszukiwania materiałów, zatrudniania ekip, koordynowania dostaw, przez zlecenie wszystkiego pracowni architektury wnętrz, aż po rozwiązania pośrednie takie jak pakiety wykończeniowe. Ale o tym już następnym razem…